Služen parastos i pročitane molitve za jasenovačke žrtve

Njegova svetost patrijarh srpski Irinej služio je na grobnom polju Hrastovi u Spomen-području Donja Gradina parastos srpskim žrtvama ubijenim u ustaškom koncentracionom logoru Jasenovac, nakon čega su glavni rabin jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asiel i član Svjetskog parlamenta Roma Dragoljub Acković pročitali molitve na jevrejskom i romskom jeziku za svoje stradale sunarodnike.

Fotografija 9. јануар.

Parastosu su prisustvovali predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, premijeri Srbije i Srpske Ana Brnabić i Radovan Višković, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović, ministri u vladama Srpske i Srbije, predstavnici lokalnih zajednica iz Republike Srpske, potomci žrtava jasenovačkog sistema logora, predstavnici diplomatskog kora i međunarodnih organizacija.

Fotografija 9. јануар.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je danas da je u jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora počinjen genocid i Holokaust nad više 700.000 Srba, 80.000 Roma i 23.000 Jevreja što ne smije biti zaboravljeno i da je zato srpska država sinonim za slobodu srpskog naroda.

„Tek 27 godina obilježavamo ovo strašno stradanje koje se dogodilo prije više od 70 godina u Drugom svjetskom ratu. To govori da se htjelo sakriti strašno stradanje Srba, Jevreja i Roma, među kojima je bilo i 20.000 djece“, rekao je Dodik na obilježavanja Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.

Fotografija 9. јануар.

Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović poručila je da je Jasenovac, kao mjesto najmasovnijeg stradanja Srba u Drugom svjetskom ratu, simbol genocida i ogromna istorijska rana koja nikada neće do kraja zacijeliti i da je nastao na stranicama mržnje, bolesne, mračne ideologije i konceptu istrebljenja.

„Stradanje koje se ovdje desilo više je od genocida, a ni pravna, ni moralna terminologija ne poznaju primjerenu kvalifikaciju za zlodjela, neljudskost i svirepost metoda kojima su vršene egzekucije ili za ideološko-politički koncept koji je iza toga stajao“, rekla je Cvijanovićeva u obraćanju prisutnima u Donjoj Gradini.

Fotografija 9. јануар.

Predsjednik Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas u Donjoj Gradini da će Srbija uložiti velike napore i energiju da njeguje uspomenu na žrtve logora Jasenovac da se ne bi zaboravio zločin u kojem su stradali nedužni ljudi, žene, djeca i straci.
Brnabićeva je istakla da je potrebno uložiti što veće napore da bi jasenovačke žrtve snažnije i odlučnije bile zaštićene od zaborava, kao i da se pokaže poštovanje prema njima.

„Zato ćemo uložiti značajna sredstva u obnovu i izgradnju Memorijalnog centra Donja Gradina na lično zalaganje i inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ovo će biti samo početak obnove sećanja i poštovanja“, rekla je Brbnabićeva obraćajući se tokom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u koncentracionom logru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.

Parastosu su prisustvovali i predstavnici nevladinih organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, zatim preživjeli jasenovački logoraši, predstavnici republike Srpke u institucijama BiH, delegacije iz Izraela, te Jevrejske zajednice u Republici Srpskoj, predstavnici romske zajednice, kao i ambasador Rusije u BiH Petar Ivancov, ambasador SAD u BiH Erik Nelson, ambasador Velike Britanije u BiH Metju Fild i šef deleacije EU u BiH Lars Gunar Vigemark.

Fotografija 9. јануар.

Međunarodna komisija za istinu o jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora zaključila je da su Hrvati u Jasenovcu i Donjoj Gradini ubili više od 700.000 Srba, 80.000 Roma i 23.000 Jevreja.

Sistem logora smrti Nezavisne Države Hrvatske obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina, kao najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac.

Share With: