Obilježen Dan Turjaka

Služenjem parastosa i polaganjem vijenaca na spomen-obilježja poginulim borcima Narodno-oslobodilačkog rata i žrtvama fašističkog terora Drugog svjetskog rata i poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata, u Turjaku je danas obilježen dan mjesne zajednice i 78. godišnjica prve partizanske akcije na području Gradiške.

Vjence su položili gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Žmirić, sekretar Skupštine grada Nemanja Panić, te predstavnici SUBNOR-a, Gradske i mjesne boračke organizacije i Savjeta mjesne zajednice Turjak.

Gradonačelnik Adžić je rekao da je obaveza lokalne uprave da obilježava sve važnije datume iz svoje prošlosti i da se sjeća svih žrtava iz ratova za slobodu.

„Naša je obaveza da ne zaboravimo svoju prošlost i da na to podsjećamo mlade generacije, ali i da stvaramo uslove za razvoj Turjaka, Gradiške i Republike Srpske“, naglasio je Adžić.

Adžić je podsjetio da je za vrijeme Drugog svjetskog rata na prostoru Turjaka stradalo je više od 1.500 civilnih žrtava i boraca, među kojima je više od 400 stradale djece mlađe od 14 godina, a da je sa područja Gradiške stradalo više od 14.000, ili četvrtina tadašnjeg stanovništva opštine.

Predsjednik Gradskog odbora SUBNOR-a Gradiška Nikola Kragulj rekao je da je ovo značajan datum, kada se prvi put nakon okupacije od strane njemačke i ustaške vojske neko pokušao tome oduprijeti i smogao snagu da progovori zahtjevom za slobodu.

Kragulj je istakao da je ova partizanska akcija imala jak odjek na širem području Gradiške i Potkozarja i bila podsticaj da se angažuju ljudi i pokrene pitanje dizanja ustanka već u julu 1942. godine.

„To je imalo uticaja i na okupatore, koji su postali svjesni da na ovom prostoru neće moći lako da drže narod u pokrornosti i u junu 1942. godine pokrenuli ofanzivu na Kozaru. Ta ofanziva bila uvod u tragediju naroda ovog kraja i gubitak velikog broja stanovništva, posebno u Jasenovcu“, rekao je Kragulj.

On je naglasio da je borba protiv okupatora bila jedini način da se dođe do slobode i mira, a te dvije riječi su naskuplje i najbitnije riječi u istoriji spskog naroda.

„To nas je očuvalo na ovim prostorima do danas i nadam se da ćemo uvjek biti dovoljno mudri da sačuvamo ovaj prostor od bilo kog okupatora i da živimo u miru i slobodi“, dodao je Kragulj.

Predsjednik Savjeta mjesne zajednice Turjak Nenad Mirjanić rekao je da svake godine odaju poštu svim žrtavama Drugog svjetskog i Odbrambeno-otadžninskog rata.

On je nagalsio da se Turjak ni do danas nije oporavio od velikog stradanja stanovništva u Drugom svjetskom ratu, da je rezltat toga da nikada nije dostignut broj stanovnika iz tog perioda i da je u selu sada mnogo manje mladih ljudi.

Turjaka je 16. decembra 1941. godine oslobođen od jakih snaga ustaške i njemačke vojske, nakon čega je narod predahnuo i počeo normalno da živi sve do 14. marta 1942. godine kada je ovaj kraj ponovo okupiran.

Share With: