Berba aronije na području Gradiške počinje sljedeće sedmice

Na plantaži aronije porodice Grahovac koja se proteže na tri dunuma, berba kasni u odnosu na prošlu godinu. Prema riječima Ninoslava Grahovca na to su uticali nepovoljni vremenski uslovi.

„Aronija je ove godine kasnije cvjetala, a mi smo joj za vrijeme ovog sušnog perioda obezbjedili dovoljno vode tako da je rod solidan. Na tržište mi plasiramo sok od aronije jer je taj proizvod najlakše skladištiti, a svježu bobicu je teško plasirati jer potražnja nije velika tako da se ne isplati čuvati je u komori“ kaže Grahovac i dodaje da ovo gazdinstvo na tržište planira uskoro plasirati liker od aronije.

Slavko Gvozderac aroniju uzgaja na 10 dunuma zemlje i ističe da je aronija prilagodljiva biljka koja je ovog proljeća odložila svoje cvjetanje cijelih mjesec dana i na taj način obezbjedila rod koji je 30 odsto umanjen ali dobrog kvaliteta.

Gvozderac dodaje da je slaba potražnja za svježom aronijom ali da njegovo poljoprivredno gazdinstvo u ponudi ima brojne proizvode od aronije među kojima je i vino od aronije.

„Trenutno stičem prva iskustva u proizvodnji vina od aronije. Povratnu informaciju dobijam od kolega koji se razuiju u vina, a kada je u pitanju nutricionističko dejstvo siguran sam da je veoma dobro“, rekao je Gvozderac i dodao da je trenutno u toku deklarisanje vina od aronije, da li je to vino ili  voćno vino kao što je kupinovo.

Gvozderac trenutno na lageru ima oko 500 flaša koje trebaju odležati i čija će cijena biti oko 15KM.

Konzumiranjem aronije mnogi su uspeli da ojačaju imunitet, poboljšaju svoje zdravlje i osećaju se jače, energičnije i bolje. Upravo je to i jedan od glavnih razloga zbog kojeg se proizvođači odlučuju za uzgajanje ovog voća. U prilog tome ide i vrlo jednostavna i finansijski ne previše zahtevna proizvodnja.

G.Vlainić

Share With: