16 dana aktivizma borbe protiv nasilja nad ženama

U okviru obilježavanja globane kampanje „16 dana aktivizma borbe protiv nasilja nad ženama“  koja se širom svijeta obilježava od 25. novembra (Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama) do 10. decembra ( Dan ljudskih prava) Gender centar Republike Srpske sprovodi kampanju „Život bez nasilja“. Cilj kampanje je da se u javnosti podigne svijest o važnosti prijavljivanja nasilja.

Socijalni radnik iz Centra za socijalni rad Gradiška Vanja Trninić rekla je da zlostavljnje u porodici najčešće prijavljuje žrtva ili blizak srodnik.

“U najvećem broju slučajeva žrtva nasilja prijavljuje nasilje i to onda kad imaju strah za vlastiti život i bezbjednost svoje djece. U manjem procentu zlostavljanje prijavljuju srodnici i u tim slučajevima žrtva nasilja negira nasilje i štiti nasilnika iz straha od njegove reakcije“rekla je Trninićeva.

Prema podacima posljednjeg istraživanja o rasprostranjenosti i karakteristikama nasilja prema ženama u Bosni i Hercegovini, 47,3% ispitanih žena u Republici Srpskoj je tokom svog života doživjelo neki oblik nasilja od 15. godine pa na dalje, što predstavlja visok procenat.

Pravnik u Centru za socijalni rad Gradiška Snježana Bijelić rekla je da je izmjenama Zakona o  izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici u Republici Srpskoj radnje nasilja u porodici se više ne tretiraju kao prekršaj nego kao krivično djelo.

“Na taj način unaprijeđen je pravni okvir koji obezbjeđuje adekvatnu zaštitu žrtava nasilja a i dodatno se senzibilizira društvo za problem nasilja u pravcu da je to jedan ozbiljan društveni problem, pojava koja se mora suzbiti i smanjiti. Novim zakonom prema nasiljnicima se odnosi kao prema počiniocima krivičnog djela i za njih su propisane novčane ili kazne zatvora zavisno od kvalifikovanog djela nasilja“rekla je Bijelićeva.

Ona je dodala da su u Gradišci tokom prvih šest mjeseci 2020. godine evidentirana 23 slučaja nasilja u porodici. U periodu od 1. maja do 30. septembra prijavljen je veći broj slučajeva nasilja, od 39 zaprimljenih prijava, policija je procesuirala 16.

Svi građani i građanke imaju obavezu da prijave nasilje u porodici ukoliko imaju neka saznanja. Žene žrtve nasilja za pomoć se mogu obratiti policiji, zdravstevnim ustanovama, centrima za socijalni rad. Tu je i fondacija „Udružene žene“ i SOS besplatni i anonimni telefon 1264.

Share With: