U Banjaluci i Gradišci u decembru testiranje softvera za izdavanje elektronskih dozvola za građenje

U decembru će u gradovima Banjaluka i Gradiška početi testiranje softvera za izdavanje elektronskih građevinskih dozvola, saopšteno je iz Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.

Ministarstvo paralelno sa izradom softvera za izdavanje elektronskih građevinskih dozvola radi na izradi prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uređenju prostora i građenju na osnovu zaključaka sa održanih javnih rasprava, da bi blagovremeno bio upućen u parlamentranu proceduru.

Softver će biti instalisan u Data centru Vlade Republike Srpske u oktobru, kako je bilo i planirano Projektom poboljšanja poslovnog okruženja i privlačenja investicija na lokalnom nivou – LIFE, navedeno je u saopštenju.

Iz Ministarstva navode da će nakon usvajanja navedenog zakona, kojim se stvaraju uslovi za uvođenje elektronskog izdavanja dozvola u građevinarstvu, biće doneseni potrebni podzakonski akti kojim će detaljnije biti propisan postupak izdavanja građevinskih dozvola elektronskim putem.

Ovim će u potpunosti biti eliminisana potreba da podnosioci zahtjeva lično posjećuju pojedinačne institucije, što će značajno skratiti vrijeme potrebno za dobijanje dozvole za gradnju, ali i omogućiti značajne finansijske uštede, kako za investitore, tako i za nadležne institucije.

Ministarstvo je u saradnji sa Međunarodnom finansijskom korporacijom /IFC/, članicom Grupacije Svjetske banke, danas u Banjaluci organizovalo radionicu o uvođenju Integrisanog sistema za elektronsko izdavanje dozvola u građevinarstvu u Republici Srpskoj.

Radionica je organizovana u okviru realizacije Projekta poboljšanja poslovnog okruženja i privlačenja investicija na lokalnom nivou – LIFE, koji sprovodi IFC, a finansira Vlada Velike Britanije.

Tokom radionice, predstavnici republičkih ministarstava, institucija, javnih preduzeća i ostalih republičkih organa i institucija koji učestvuju u procesu regulisanja gradnje u Republici Srpskoj, informisani su o statusu sprovođenja reforme.

Usaglašeni su finalni detalji bitni za razvoj Integrisanog sistama koji će podržavati cijeli proces i omogućiti nadležnim organima pristup i obradu potrebnih dokumenata u elektronskom obliku.

Današnja radionica jedna je u nizu aktivnosti organizovanih s ciljem uključivanja svih učesnika procesa u izradu softvera i prikupljanja njihovih sugestija da bi bilo obezbijeđeno da softver odgovori potrebama svih učesnika u procesu regulisanja gradnje u Republici Srpskoj.

Share With: