Техничка школа и у 2022. години планира реализацију значајних пројеката

Упис вeомa добрих ученика у Техничкој школи, увођење нових занимања, континуирана обука наставног кадра и релизација бројних пројеката током којих су обезбјеђене машине и опрема за практичну наставу, омогућили су да ученици који заврше ову школу могу веома брзо да се запосле, а они који иду на факултете добију добру оснoву за даље школовање, изјавио је директор Техничке школе Владо Томић, гостујући у емисији „Актуелно“ Радио Градишке.

Томић је истакао да су учешћем у бројним пројектима посљедњих неколико година обезбједили веома вриједну опрему за практичну наставу, те да су у релизацији пројекат увијек имали подршку Градске управе Градишка, Развојне агенције РАГА, али и приватних фирми као што су ПМП Јелшинград и Тикт мануфактура.

„У прошлој години смо успјешно реализовали пројект који је финансирао УСАИД, а током кога је 25 полазника успјешно завршило обуку за ЦНЦ оператере обраде дрвета и метала. Обука је за полазнике биле бесплатна, професори су били плаћени, а школа је добила вриједан софтвер и различите материјале“, навео је Томић.

Он је додао да је при крају и реализација пројекта прекограничне сарадње, који је започет 2018. године и у коме учествују још школе и Црне Горе, Зенице и Нове Градишка, а у оквиру кога је техничка школа добила опрему за кабинете мехатронике вриједну око 100.000 КМ.

„У оквиру овог пројекта добили смо ЦНЦ струг и роборску ћелију, те извршили обуку наставног кадра школе да могу да користе опрему у току редовне наставе, али и у пројкетима обука и оспособљавања“, рекао је Томић.

Адекватна опрема и обучен наставни кадар, додаје Томић, омогућили су Техничкој школи да Министарству просвјете и културе Републике Српске поднесе захтјев да од наредне школске године уведе ново занимања техничара роботике.

„То нам је одобрено и бићемо прва школа у Републици Српкој која ће експеримантално уписати једно одјељење техничара роботике. То ново занимње је надоградња постојећег занимања ЦНЦ технологија“, појаснио је Томић.

Он је додао да је тражено одобрење и за увођење занимања ЦНЦ оператер, што ће вјероватно бити одобрено градишкој Техничкој школи, али и неким другим школама у Српској.

Томић ја најавио да би у оквиру програма оспособљавања у току ове године требали раализовати бесплатну обуку 24 ЦНЦ оператера и исто топлико мехатроничара.

„Ускоро ће бити расписан јавни позив за полазнике. Обука ће трајати шест мјесеци а кандидати који је успјешно заврше обуку ће добити сертификлат од Завода за образовање одраслих и то ће им биту уписано у радничку књижицу“, навео је Томић.

Он је додао да је у току пројекат који рализују са Градском управом, ПМП Јелшинградом и другим фирмама са којима би требали да врше обуке за завариваче, гдје ће школа добити два апарата за заваривање.

Према Томићевим ријечима, у фебруару ће бити потписан уговор везан за још један значајан пројекат, у овквиру кога ће школа обезбједити средстава за доградњу још два кабинета за мехатронику, гдје ће се вршити дефекташа, растављање, одржавање и поправке ЦНЦ машина.

М.Малешевић

Share With: