Srpski narod će uvijek obilježavati Dan primirja u Prvom svjetskom ratu

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da Srbi danas obilježavaju Dan primirja u Prvom svjetskom ratu kao sjećanje na ogromno stradanje i golgotu srpskog naroda i srpske vojske u do tada najstrašnijem sukobu koji je svijet vidio, te poručio da će to biti uvijek obilježavano.

Dodik je istakao da Srbi obilježavaju Dan primirja na način kako je to moguće u ovim trenucima.

On je naveo da je primirje bilo važna stvar jer je omogućilo da se srpska vojska konsoliduje, nakon ogromnog stradanja koje je pretrpila prelaskom preko Albanije.

„To je bila golgota koja je tamo odnijela preko stotine hiljada života srpskih vojnika“, izjavio je Dodik novinarima u Gradišci.

On je podsjetio da je srpski narod u Velikom ratu izgubio veliki dio svoje populacije, od čega 35 odsto muškaraca najbolje, vojničke, dobi.

„Činjenica je da je mir bio neophodan upravo našem narodu i to je nešto što ćemo obilježavati stalno“, naglasio je Dodik.

U svijetu se danas obilježava Dan primirja, u znak sjećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa NJemačkom i time okončale Prvi svjetski rat.

Primirje u Prvom svjetskom ratu potpisano je na današnji dan 1918. godine u šumi kod francuskog grada Kompjenja, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, i bilo je na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju, 28. juna 1919. godine.

Dan primirja se obilježava u isto vrijeme u svim glavnim gradovima država pobjednica.

U do tada najstrašnijem sukobu koji je svijet vidio, prema podacima Konferencije mira u Parizu 1919, Srbija je izgubila 1.247.435 ljudi, odnosno 28 odsto cjelokupnog stanovništva koje je imala prema popisu iz 1914. godine. Od tog broja poginulo je ili umrlo od rana i epidemije 402.435 vojnika.

Kao glavni motiv za amblem ovog praznika koristi se cvijet Natalijine ramonde, a u amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cvijeta.

Share With: