Softver za ucjenjivanje opasnosti tokom pandemije

„Ransomver“ ili takozvani softver za ucjenjivanje u fokusu je Interpolove kampanje /#WashYourCyberHands/ koju s ciljem podizanja svijesti građana o potencijalnim opasnostima i prepoznavanju sajber napada u vezi sa izbijanjem pandemije virusa korona podržava Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/ Republike Srpske.

„Bolnice, medicinski centri i javne ustanove su na meti sajber kriminalaca koji napadaju ovim softverom. Ustanove su okupirane zdravstvenom krizom i ne mogu da priušte da budu izvan svojih sistema, a kriminalci vjeruju da će im se vjerovatno platiti otkupnina“, navodi se u saopštenju MUP-a Srpske.

Softver „ransomver“ može ući u sisteme pomenutih ustanova putem e-pošte koja sadrži zaražene veze ili priloge, kompromitovane podatke o zaposlenima, ali i korišćenjem ranjivosti u sistemu.

„`Ransomver` je `malver` ili zloćudni računarski program koji zaključa vaš računar i mobilne uređaje, te kriptuje vaše elektronske datoteke. Ako se to dogodi, vaši podaci su nedostupni ako ne platite otkupninu“, upozoravaju iz MUP-a.

U saopštenju se navodi da ne postoji garancija da će nečiji podaci biti dekriptovani, a savjet je da se otkupnina ne plaća.

„Na internet stranici www.nomoreransom.org mogu se pronaći ključevi za otključavanje nekih verzija `ransomver` softvera. Nažalost, čest slučaj u svijetu je da kad ransomware stigne na uređaj, korisnik može vrlo malo napraviti ukoliko nema unaprijed sačuvane podatke ili sigurnosni softver“, ističu iz MUP-a.

U saopštenju se u tom smislu preporučuje pravljenje sigurnosne kopije svih važnih datoteka i da to čuvaju nezavisno od sistema, da na računaru i mobilnim uređajima instaliraju najnoviji antivirusni softver, te obezbijede gejtvej /mrežne prolaze/ u e-pošti da bi spriječili prijetnje putem neželjene pošte.

Važno je, između ostalog, da se osiguraju nedostaci/ranjivosti administracije sistema koje napadači mogu zloupotrijebiti, kao i da se mobilne aplikacije ili bilo koji drugi softver preuzimaju sa pouzdanih platformi.

„Ako verujete da ste u ovom smislu žrtva zločina, obavijestite nadležnu policijsku stanicu ili Odjeljenje za visoko tehnološki kriminalitet MUP-a Srpske na mejl adresu – vtk@mup.vladars.net„, poručuju iz MUP-a Srpske.

Share With: