Radovi na gradnji mosta na Savi teku planiranom dinamikom

Radovi na izgradnji mosta na rijeci Savi kod Gradiške, na koje se čekalo skoro 16 godina, teku onako kako je planirano i već u junu trebalo bi da započne montaža čelične konstrukcije.

Trenutno na gradilištu u Čatrnji oko 20 radnika i isto toliko mašina uglavnom radi na iskopima, zemljanim radovima i produženju radnog platoa i nasipanju kako bi se stvorili uslovi za postavljanje stubova na kojima će stajati most. Takođe, nekoliko radnika uskoro će završiti propust na stacionaži za odvodnju koji će postojeći kanal spojiti sa ostalim kanalima na ovom području.

„Priprema se i izgradnja podvožnjaka kako bi nasip ostao prohodan. Konstrukcija samog mosta će ići nekih šest do sedam metara iznad nasipa“, rekao je Tomislav Miljević, inženjer na bh. strani gradilišta.

Kada je u pitanju izgradnja mosta sa hrvatske strane, radovi još nisu ni počeli, što, kako tvrde izvođači radova sa bh. strane i ne treba da čudi s obzirom na to da je sa hrvatske strane daleko manje posla.

„Što se tiče samog objekta, većina posla je na našoj strani. Imamo izraditi oko 450 metara, a sa strane Hrvatske oko 50 metara. Radovi za sada idu po planu i na gradilištu će biti i do 50 radnika. Ako se ovako nastavi radovi će biti završeni kako je planirano, u roku od dvije i po godine, a  najzahtjevniji posao je izrada i montaža čelične konstrukcije”, pojasnio je Miljević.

Priča o izgradnji mosta na Savi kod Gradiške počela je još 2004. godine, kada je potpisan prvi memorandum između BiH i Hrvatske u vezi s tim projektom. Nakon toga, više od 13 godina je trebalo da se dođe do raspisivanja tendera. U međuvremenu je i Uprava za indirektno oporezivanje BiH izgradila novi carinski terminal i granični prelaz koji sada prazan čeka završetak radova na mostu. Osim izgradnje mosta, Hrvatska se obavezala da će izraditi i brzu cestu do auto-puta koja će biti poveznica između auto-puta od Banjaluke i koridora 10 u Hrvatskoj.

Početak izgradnje mosta na Savi kod Gradiške ozvaničen je 11 .oktobra 2019.godine.

Share With: