Po treći put održani Dani starih zanata, viteštva i tradicije

U Gradišci je danas po treći put održana manifestacija Dani starih zanata, viteštva i tredicije, koju su u okviru „Gradiške jeseni 2019“ organizovali Kulturni centar i Zavičajni muzej.

Gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić rekao je da izložba starih zanata treba sve da podsjeti kako se nekada živjelo i radilo, da građani, posebno djeca i mladi, vide koji su to zanati nekada bili traženi, a sada polako nestaju pod pritiskom novih tehnologija.

„Želimo da prenesemo novim generacijama kako se nekada živjelo i proizvodilo na ovim prostorima i da sačuvamo kulturnu baštinu Gradiške i Republike Srpske“, naglasio je Adžić.

Direktor Kulturnog centra Gradiška Željko Blagojević naveo je da se na izložbi starih zanata predstavilo 17 zanatlija i nekoliko udruženja koje se bave očuvanjem tradicije ovog kraja i održan je koncert etno grupe „Iva“.

Sepetar Dušan Stanišljević iz Turjaka rekao je da se platenjem sepeta bavi oko 30 godina, te da je ovu vještinu naučio od oca.

Stanišljević kaže da su se sepeti nekada mnogo više prodavali i koristili, ali da se i sada može nešto dodatno zaraditi.

On je dodao da je potrebno oko tri sata da se oplete jedan sepet, a mnogo više vremena za pripremu materijala.

Kovač Rajko Bakić iz Kruškika naveo je da je ovaj zanat u djetinjstvu naučio od  oca, ali da je intenzivnije počeo kovati prije tridesetak godina.

Dodao je da posla i dalje ima, ali mnogo manje nego ranije.

Direktor Zavičajnog muzeja Gradiška Bojan Vujinović rekao je da je u grdskom parku organizovano „viteško selo“ kao jedna velika dječija igraonica sa prikazima mačevanja vitezova i dječijim mačevanjem, gađanjem lukom i strijelom, školom jahanja i raznim poligonima i takmičenjima za djecu.

„Pokušavamo bar na jedan dan da djeci vratimo viteške igre, da ih vidimo kako se svemu tome raduju“, naglasio je Vujinović.

Glumac Dječijeg pozorišta Republike Srpske Duško Mazalica rekao je da je njegov zadatak bio da djeci u interakciji sa njima prikaže viteški život i vještine i jahanje konja.

On je dodao da je djeci prikazao i borbu viteza na konju i viteza na zemlji, kako bi prikazao nadmoć viteza konjanika, koga krasi elegancija pokreta i istorijska dimenzija spoja konja i čovjeka.

U „viteškom selu“ učestvovali su kozarački vitezovi „Rusag“, Narodno pozorište Republike Srpske sa svojim replikama srednjovjekovnih nošnji, glumci i animatori iz Banjaluke, te konjički klub „Posavko“, Lovačko udruženje „Prosara“, Uduženje „Most“ i KUD „Kolovit“ iz Gradiške.

Share With: