Objavljeno PDF izdanje knjige o posljednjim jasenovačkim logorašima

PDF izdanje knjige „Zaboravljeni – Knjiga o posljednjim jasenovačkim logorašima“, autora Dejana Motla i Đorđa Mihovilovića, objavljeno je danas na internet-stranci Javne ustanove Spomen-područje Donja Gradina u pomen na preživjele jasenovačke logoraše.

Internet-stranica ove ustanove je www.jusp-donjagradina.org.

Direktor Javne ustanove Spomen-područje Donja Gradina Tanja Tuleković precizirala je da je knjiga štampana 2015. godine povodom obilježavanja 70 godina od proboja jasenovačkih logoraša.

„Knjiga sadrži najopširniju i najprecizniju analizu posljednjih dana postojanja koncentracionog logora Jasenovac i proboja logoraša, kao i biografije i fotografije 169 preživjelih logoraša“, izjavila je Tulekovićeva Srni.

Prema podacima ove ustanove, u aprilu 1945. godine ustaše su započele konačnu likvidaciju logora, što je podrazumijevalo da budu ubijeni svi preostali logoraši, uništena logorska arhiva i objekti logora spale i unište do temelja.

Logoraši su u Donjoj Gradini otkopavali grobnice, iz kojih su vađeni i spaljivani posmrtni ostaci jasenovačkih žrtava.

Dana 21. aprila 1945. godine brojno stanje logoraša iznosilo je 1.073. Odlučeno je da se pokuša izvršiti proboj iz logora i za vođu je izabran Ante Bakotić, koji je dao znak za početak ustanka 22. aprila 1945. godine u 9.50 časova.

Naoružani ciglama i daskama, navalili su na vrata zgrade, a bunker pored kapije uspio je onesposobiti Mile Ristić puškomitraljezom otetim od ustaše, čime je omogućio logorašima da izađu izvan logorskih zidina.

Važno je bilo i to što se logoraš Edo Šajer popeo na stub i presjekao telefonske žice, pa ustaše nisu mogle pozvati pojačanje.

Ustašku likvidaciju Koncentracionog logora Jasenovac uspjelo je preživjeti ukupno 169 logoraša, i to 90 preživjelih iz proboja logora Ciglana, 12 preživjelih iz proboja logora Kožara, dvoje preživjelih koji su uspjeli pobjeći iz logora Ciglana neposredno prije početka proboja, osmoro preživjelih koji su se sakrili u logoru Ciglana za vrijeme proboja, 11 preživjelih iz Ustaške bolnice, 11 preživjelih iz Brzog sklopa, 14 preživjelih iz istražnih zatvora smještenih u mjestu Jasenovac, šestoro preživjelih sa logorskih ekonomija, 15 preživjelih iz logora Stara Gradiška.

Javna ustanova Spomen-područje Donja Gradina raspolaže biografijama i fotografijama logoraša koji su preživjeli likvidaciju jasenovačkih logora.

Iz JU Spomen područje Donja Gradina juče je saopšteno da zbog preventivnih mjera u vezi širenja virusa korona neće biti održane programske aktivnosti te ustanove planirane u okviru obilježavanja 75 godina od proboja posljednje grupe logoraša iz Koncentracionog logora Jasenovac.

Share With: