На Дан мачака подстичемо бригу о дивним животињама а имамо и свог шампиона из Градишке

Данас се у свијету  обиљежава Међународни дан мачке. Ову свечаност је први пут организовао Међународни фонд за добробит животиња (ИФАЊ), међу осталим групама за заштиту животиња, како би прославио најпопуларнијег љубимца на свету.

Међународни дан мачака у неким земљама се назива и Свјетски дан мачака, а од самог утврђивања обиљежава се широм света.

Тај датум, 8. август, установљен је како би се власници и љубитељи мачака охрабрили да једном годишње обиљеже дан тих животиња, а тиме и грађани подстакли да се додатно брину о њима.

Док већина земаља прославља овај празник 8. августа, Русија слави Национални дан мачака 1. марта, а Сједињене Америчке Државе и Међународни дан мачака, али и свој Национални дан мачака 29. октобра.

Мачији дан уствари потиче из Јапана, где се обиљежава 22. фебруара. Постао је сензација на друштвеним мрежама, док људи широм света свијета дијеле слике и видео снимке својих љубимаца.

Доказано је да посједовање мачке побољшава ментално здравље, ублажава стрес, анксиозност и депресију.

Мачка се појављује у митологијама и легендама, а у древном Египту се сматрала култном животињом.

Ветеринарски стручњак и познавалац мачака Џон Бредшо у својој књизи ,,Цат Сенсе“ износи неколико занимљивих чињеница о мачкама, од којих је једна то да мачке нису припитомљене у Египту, иако су многе студије то тврдиле.

Мачке су највјероватније припитомљене када је човек почео да се бави пољопривредом, прије око 10.000 година, како би помогле у чувању жита од глодара.
Тврдња да су Египћани припитомили мачке везана је за чињеницу да из овог времена имамо прве поуздане историјске доказе да су мачке и у историји биле гајене као кућни љубимци.

Ево неких чињеница везаних за мачке
Највећа мачка на свијету тешка је 14 килограма и дугачка невјероватних 120 центиметара
Мачак Омар је привукао пажњу када је његова власница из Мелбурна, Стефи Хирст, поставила његову фотографију на налогу који је специјализован за фотографије мачака. Огромни мачак тежак је 14 килограма, а за вечеру једе сирово месо кенгура.
Најстарија мачка која је забиљежена у историји је имала 38 година. Апсолутни рекордер по годинама старости била је мачка Крем Паф из Тексаса, која је живела импресивних 38 година.

Мачке могу да буду “љеворуке” и “десноруке”
Мачке имају доминантну шапу, баш као што је код људи то десна или лијева рука.Већина женки користи десну шапу, док мужјаци углавном користе лијеву.

Мачке мијењају звук свог мјаукања у зависности од ситуације
Мачке мјаучу из много разлога – од оних озбиљних па само због тога како би скренуле пажњу. Међу најчешћим узроцима су: глад, тражење пажње, усамљеност, стрес, старост, болест…

Није доказано због чега мачке преду
Постоје бројне претпоставке да мачке на тај начин шаљу сигнале помирљивости и на неки начин изражавају жељу да отклоне нечију агресивност. Такође, оне могу да преду када их нешто боли, на тај начин покушавају да ублаже своју бол.

Најмања раса мачке на свету је сингапурска мачка
У питању је изузетно ријетка раса позната по својој боји крзна. Сингапурска мачка је 1991. године проглашена националним благом Сингапура. Ова раса своју пуну величину достиже тек са две године. Просечне је тежине око 2,7 килограма – мужјаци, односно 1,8 килограма женке.

Ово је Ринго Стар, мачак шампион на многим изложбама који гради „каријеру“из Градишке. Више фотографија на Fantasy Iris Cattery.

Share With: