Moj grad: Ulica Vojvode Živojina Mišića

U današnjoj rubrici „Moj grad“ prošetali smo ulicom Vojvode Živojina Mišića i podsjetili se na ovog velikog srpskog junaka.

Ulica Vojvode Živojina Mišića  je jedna od najdužih ulica u našem gradu. U ovu ulicu doći ćete ako iz Dositejeve ulice skrenete desno ili  ako idete iz centra kroz  ulicu Jevrejskih stradanja. Pomenuta ulica proteže se do Ulice 16. krajiške brigade.

Na samom početku ove ulice nalazi se upravna zgrada Šumskog gazdinstva Gradiška, a u samoj ulici smješten je  veliki broj ugostiteljskih objekata i trgovačkih radnji. U ovoj ulici nalazi se i IEE Toplana Gradiška.

Vojvoda Živojin Mišić je bio najistaknutiji i najuspješniji srpski vojskovođa u Prvom svjetskom ratu.

Rođen je 19. jula 1855. godine u selu Struganik, kao trinaesto dijete u porodici. Uspješno je završio osnovnu i srednju školu, a zatim upisao Vojnu akademiju, koju nije završio, jer je pred kraj školovanja mobilisan.

Kao izvrstan vojnik, učestvovao je u svim ratnim sukobima u koje je Srbija bila upletena od 1877. do 1918. godine, uključujući srpsko-turski rat (1877), srpsko-bugarski rat (1885), Balkanske ratove (1912, 1913), pa na kraju i Prvi svjetski rat.

U periodu od 1898. do 1904. godine predavao je vojnu strategiju na Vojnoj akademiji, a nakon toga je služio pod komandom Radomira Putnika.

Uspešno je zamjenio Putnika i branio Srbiju od napada Austrougarske, koji je označio početak Prvog svjetskog rata. U decembru 1914. godine, pobijedio je u Kolubarskoj bici, osramotivši poraženu austrougarsku vojsku. U čast ove pobjede, dodijeljena mu je titula vojvode.

Tokom zime 1915/16. godine, učestvovao je u velikom povlačenju srpske armije preko albanskih planina. Međutim, bio je protiv tog povlačenja, želeći da se Srbija suprotstavi dolazećim neprijateljima, koje su činile nemačka, austrougarska i bugarska vojska. Na kraju je ipak odustao od svojih stavova jer su ga kralj i srpska vlada nadglasali prilikom odlučivanja.

Posle oporavka u Francuskoj, u septembru 1916. godine je ponovo preuzeo komandu nad srpskom vojskom i ubrzo nanio završni poraz Bugarskoj, izbacivši je iz rata.

Do kraja rata su se njegove trupe još nekoliko puta odlično pokazale, a nakon rata, Mišić je učestvovao u stvaranju Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, kojoj se oduvijek nadao i koju je priželjkivao.

Vojvoda Mišić je postavljen za načelnika novostvorenog generalštaba vojske Kraljevine SHS. Nakon toga je, umoran i izmučen od ratova, pao u bolesničku postelju. Ubrzo je i preminuo, 20. januara 1921. godine, u Beogradu. Vijest o njegovoj smrti je duboko potresla sve građane, a vlada je organizovala državnu sahranu, kojoj je prisustvovao ogroman broj ljudi.

Share With: