Moj grad – Ulica Kneza Lazara

U današnjoj rubrici  predstavljamo Ulicu Kneza Lazara.

Ova ulica  jedna je od prometnijih ulica u Gradišci, proteže se od Trga Jevrejskih stradanja, od kafe bara IN, pa sve do raskrsnice kod Starog hrasta i Vidovdanske ulice.

Iz ove ulice možete se uključiti u Ulicu Milana Tepića i tako nastaviti dalje prema Specijalističkom centru „Dunjić „ ili u Ulicu Miloša Obilića ako vas put vodi do JPU„Lepa Radić“ na Senjaku ili jednostavno nastaviti dalje prema raskrsnici kod Starog hrsta, gdje se Ulica Kneza Lazara sastaje sa Vidovdanskom ulicom i tu završava, kao što je na Vidovdan , 28.juna 1389. godine  u Kosovskom boju,  završen  i ovozemaljski život kneza Lazara.

Knez  Lazar,  koji je vladao od 1371. do 1389 godine u oblasti triju Morava, predstavlja jednog od najvažnijih srpskih vladara. Proslavio se učešćem u Kosovskoj bici, u kojoj je i izgubio život, ali koja ga je ujedno svrstala u red besmrtnika.

O kneževom životu pre početka vladavine i o njegovim precima,  ne zna se mnogo.

Knez Lazar Hrebeljanović bio je srpski vladar koji se proslavio u boju na Kosovu u kome je i poginuo 1389. godine, nakon čega je proglašen za sveca. Veruje se da je rođen oko 1329. godine u Prilepcu.

Godine 1353. knez Lazar Hrebeljanović oženio se Milicom, ćerkom kneza Vratka koji je bio iz roda Nemanjića. Sa Milicom je imao osmoro dece: ćerku Maru, koja je bila udata za Vuka Brankovića, Draganu, Teodoru, Jelenu, Oliveru, čiji je suprug bio osmanski sultan Bajazit I, sina Stefana, srpkog kneza i despota, Vuka i Dobrivoja.

Knez Lazar Hrebeljanović dao je sebi titulu gospodara svih Srba, a vladarsko ime bilo mu je Stefan. Zahvaljujući njemu, crkvena anatema skinuta je sa Srbije kada je carigradski patrijarh Flotej poslao jermonahe Marka i Mateja da to svećano urade, te je 1375. godine izabran prvi srpski patrijarh.

 

D. Janković

Share With: