Moj grad: Spomenik Ustanak- cvijet Kozare

Spomenik „Ustanak- cvijet Kozare“ nalazi se u gradiškom Spomen parku.

Izgrađen je osamdesetih  godina prošlog vijeka kao sjećanje na kozaračku epopeju. Kozaračka epopeja imala je za narodnooslobodilačku borbu Jugoslavije u cjelini ogroman značaj jer je to prva bitka u kojoj je učestvovao i nenaoružani narod.

Autor spomenika „Ustanak- cvijet Kozare“  je gradiški slikar Boro Prpoš koji je i sam bio učesnik kozaračkih zbjegova i borbe. Snaga kozaračkog naroda koja je zbjegove pretvorila u juriše, okupljena u kozaračkom kolu, mitingu i opštoj vrevi simbolično je prikazana u parternom dijelu spomenika, gdje svaka granitna bijela kocka predstavlja jedno živo biće koje se u cjelini kreće prema suncu slobode.

Nezapamćen genocid nad srpskim narodom ovog kraja ostavio je veliki trag i do današnjeg dana.

Spomenik je izgrađen  od dvije vrste kamena.

Ovaj monolit – bijeli cvijet – nalazi se u Spomen parku u neposrednoj blizini rijeke Save.

Nedavno je uređen pristup ovom spomeniku.

Kozara je pojam kolektivnog heroizma,  Bitka na Kozari je počela 10. juna 1942. godine i trajala je 27 dana, do proboja na jugozapadnom dijelu Kozare, 15 kilometara istočno od sela Međuvođe.

Bitka na Kozari, u kojoj su malobrojne partizanske jedinice branile narod u zbjegu, bila je značajna za cjelokupni partizanski pokret otpora, jer je predstavljala primjer junaštva i odlučnosti boraca pred nadmoćnijim i dobro naoružanim neprijateljem. Istoričari su prikupili podatke o 33.398 pobijenih, dok sudbina mnogih ni do danas nije poznata.

Najužasnija je sudbina srpske djece sa Kozare – neka su pobijena pred svojim kućama zajedno sa cijelim porodicama, a neka sa odvojena od roditelja i završila u logorima za djecu u NDH.

Share With: