Добар род шљиве у градишким селима: Гране се поломиле од рода, воћари припремају гајбе и каце (ФОТО)

На подручју градишког Поткозарја, познатог по великим засадима шљиве, први пут послије неколико година, ово воће је добро родило.

Драгоја Дојчиновић, предсједник Удружења воћара Републике Српске, каже да су најбоље родиле чачанске сорте шљиве. Домаће, поткозарске сорте, међу којима су најзаступљеније “ранка”, “трновача” и “савка”, су подбациле, мада оне чине све мањи удио у засадима овог воћа.

Берба раних сорти шљиве већ је почела а остале ће за бербу доспјети средином аугуста.

– Одавно нисам имао тако добар род шљиве, као ове године. Сада настаје други проблем, шта учинити са великим количинама. Највећи дио искористићу за ракију али и за тржиште. Ипак, ја сам оптимиста и за сада је најважније да сам напокон дочекао добар род, јер годинама много улажем у засад шљиве, а корист је слаба – казао је за Српскаинфо Милан Буковица из Јабланице.

Маринко Шљивар, воћар из истог мјеста, који осим шљиве, производи велику количину јабуке и крушке, пожалио се на сушу.

– Увијек је неки проблем. Претходних сезона имали смо мраз када су шљиве биле у цвијету, штете је узроковао и град а сада је суша угрозила шљивике и воћњаке. Ипак, сезона је добра и ја сам веома задовољан количином и квалитетом шљиве. Дио ће за конзумацију, за пекмез или ракију а не бринем за пласма ни осталих врста воћа – рекао је Шљивар.

У осталим поткозарским селима, Турјаку, Грбавцима, Јурковици, Миљевићима, шљива је такође веома добро родила. Воћари сматрају да је неопходно инвестирати у наводнајвање.

– Без наводњавања, противградних мрежа и других улагања, немогуће се бавити интензивном производњом воћа. Климатске промјене су евидентне а то захтијева другачији приступ од досадашње воћарске производње – сматрају воћари у Поткозарју.

Аутор: Милан Пилиповић

Share With: